پرش به محتوای اصلی

اخبار

جهش تولید و اقتصاد دیجیتال، مهمترین راهبرد حوزه ارتباطات استان

جهش تولید و اقتصاد دیجیتال، مهمترین راهبرد حوزه ارتباطات استان
پانزدهمین جلسه شورای راهبری ارتباطات و فناوری اطلاعات استان با حضور محمد علی طالبی، استاندار و رییس شورا، اکرم فداکار، معاون توسعه مدیریت و منابع استاندری، محمدرضا پاکدل، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان و دبیرشورا، اعضای شورا و با مشارکت ستار هاشمی، معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد، استاندار یزد، گفت: تشکیل شورای راهبری ارتباطات و فناوری اطلاعات، اقدامی ابتکاری از سوی مدیران استان بوده و برای اولین بار در سطح کشور این شورا تشکیل شده است، این اقدام به منظور ساماندهی و هماهنگی بیشتر دستگاه های مرتبط در امر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای توسعه این حوزه در استان است.

استاندار، جایگاه و رتبه خیلی خوب استان در شاخص های ارتباطات و فناوری اطلاعات را پیش زمینه توسعه اقتصاد دیجیتال بیان کرد.

‌محمدعلی طالبی، با اشاره به این که در سال جاری باید اقدامات ویژه ای در زمینه جهش تولید و توسعه اقتصاد دیجیتال انجام شود، گفت: حوزه اقتصاد دیجیتال و دانش بنیان از دو سو می‌تواند موجب ایجاد اشتغال شود، از یکطرف به صورت مستقیم این مهم را انجام می‌دهد و از سوی دیگر، با تاثیر گذاری بر دیگر بخش ها و فعال سازی موتور حرکتی دیگر کسب و کارها، موجب ایجاد اشتغال می‌شود.

استاندار افزود: گفتمان سازی اقتصاد دانش بنیان در استان انجام شده و ارتباط خوبی بین بدنه دولت و بخش خصوصی در این زمینه بوجود آمده که این ارتباط و تعامل پشتوانه بسیار خوبی برای توسعه اقتصاد دانش بنیان است.
‌طالبی گفت: در استان با بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بومی روبه‌ رو هستیم و باید در ایجاد اشتغال برای این قشر از جامعه تمرکز نماییم و به حوزه های دانش بنیان و دیجیتال روی بیارویم.

ستار هاشمی، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات که به صورت ویدیو کنفرانس با این جلسه ارتباط داشت، گفت: با توسعه زیرساخت ها و به واسطه رشد اقتصاد دیجیتال در کشور، در دوران شیوع ویروس کرونا، آموزش، کار و... تعطیل نشد.

ستار هاشمی با اشاره به اقدام داوطلبانه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمینه ارائه ترافیک رایگان برای آموزش مجازی اظهار کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا، وزارت ارتباطات به ‌منظور کمک به توسعه آموزش مجازی، در اسفندماه سال گذشته به ‌صورت داوطلبانه، ارائه ترافیک رایگان در بستر شبکه ملی اطلاعات به جامعه دانشگاهی شامل اساتید و دانشجویان را در دستور کار قرارداد که منجر به رایگان شدن 90 درصد این ترافیک شد.

هاشمی گفت: تلاش می شود از جستجوگر پارسی جو به عنوان پایلوت برای جستجو در شبکه ملی اطلاعات استفاده شود که در صورت تحقق و موفقیت پارسی جو به عنوان یک شرکت یزدی و دانش بنیان، امید است بخشی از مشکل اشتغال فارغ التحصیلان مرتفع شود.

معاون وزیر ارتباطات بیان کرد، برای بهبود کیفیت اینترنت در این شرایط، توسعه vdsl و FTTH در برنامه‌های سال 99 وزارت قرار گرفته است.

لازم به ذکر است، در ابتدای این جلسه، محمدرضا پاکدل، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان، ضمن تبریک روز جهانی ارتباطات، گزارشی از وضعیت اجرای مصوبات قبلی، عملکرد و شاخص های ارتباطات و فناوری اطلاعات استان در سال 98 و برنامه های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال 99 ارایه کرد.

سپس، مدیران افتا، نظام صنفی رایانه ای و انجمن فناوری اطلاعات خانه صنعت و معدن، گزارشی در خصوص مرکز آموزش امنیت اطلاعات، چالش‌های پیش روی اکوسیستم فناوری اطلاعات استان و الزامات تحقق جهش تولید و توسعه اقتصاد دیجیتال بیان کردند و اعضای شورا نیز نظرات خود را مطرح نمودند.

در پایان جلسه، مصوبات مورد نیاز برای تحقق اهداف مدنظر به تصویب رسید.

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۸:۱۷
تعداد بازدید : ۳۳۲

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید