پرش به محتوای اصلی

اخبار

27 اردیبهشت (17 مه) روز جهانی ارتباطات

27 اردیبهشت (17 مه) روز جهانی ارتباطات
از دوران گذشته، ارتباطات به عنوان یکی از موضوعات بسیار مهم و قابل توجه برای جوامع بشری محسوب می شده است. تاریخچه ایجاد ارتباط به شکل امروزی، به اوایل قرن نوزده و پس از کشف الکتریسیته و خاصیت انتقال آن بصورت سیگنال و علامت، برمی گردد.

                     پیام تبریک مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد

                                         به مناسبت روز ارتباطات

 

در ۱۷ مه ۱۸۶۵ میلادی "اتحادیه تلگرافی بین المللی" در پاریس تشکیل شد. ازآن تاریخ به بعد، نام این اتحادیه دستخوش تحول شد و سرانجام در ۳۰ اکتبر ۱۹۰۶ میلادی در کنفرانس "اتحادیه تلگرافی بین الملل" تصمیم گرفته شد که "اتحادیه رادیو و تلگرافی بین الملل" نیز تشکیل شود. در ۹ دسامبر سال ۱۹۳۲ میلادی به موجب "عهدنامه مادرید" با وحدت دو اتحادیه یاد شده فوق، "اتحادیه بین المللی ارتباطات دور" شروع به کار کرد.

در واقع روز جهانی ارتباطات، یادآور تأسیس این اتحادیه ها برای پیشرفت ارتباطات است.سابقه عضویت ایران در "اتحادیه تلگرافی بین المللی" بیش از یکصد سال است. نهاد مذکور پس از جنگ جهانی دوم و تشکیل سازمان ملل و تصمیم کنفرانس عمومی نمایندگان دولت های عضو، به صورت نهاد تخصصی سازمان ملل درآمد و از آن زمان تاکنون، جزو مؤسسات ویژه سازمان ملل متحد بوده است. ارتباطات و فناوری اطلاعات، در دوران کنونی نقش راهبردی و حیاتی دارد.

راهبردی که علاوه بر اثبات تاثیرگذاری در رفع چالش های قبلی جهان، در این روزها که مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا به مهمترین موضوع تبدیل شده، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.شیوع کرونا باعث شد دولت الکترونیک، تجارت الکترونیک، آموزش الکترونیک، سلامت الکترونیک، کسب و کار الکترونیک و دیگر ابزارهای عصر ارتباطات که حلال مشکلات جوامع امروزی هستند، جدی تر گرفته شود.

هدر ندادن ثانیه های عمر به عنوان ارزشمند ترین موهبت الهی، حفظ محیط زیست برای آیندگان، کاهش مصرف سوخت، ترافیک، آلودگی هوا و هزینه های زندگی، شفاف سازی فرایند ها و رعایت حق الناس، ایجاد امکان آموزش و اشتغال برای همه مردم بدون محدودیت زمان و مکان، افزایش بهره وری نیروی انسانی از طریق دورکاری و تغییر نگاه سنتی به اشتغال، تجارت و خرید مجازی و توزیع عادلانه اقلام ضروری و خیلی دیگر از مسایل، با توسعه ارتباطات واستفاده از فناوری اطلاعات به راه حل می رسند.طی دوسال گذشته، جهش قابل توجهی در توسعه زیرساخت های ارتباطی کشور ایجاد شده و استان یزد نیز از این نظر، در جایگاه خوبی قرار دارد.

استان یزد در شاخص توسعه یافتگی فاوا (IDI) در رتبه سوم کشور قرار دارد، در شاخص دسترسی رتبه دوم، مهارت رتبه دوم و استفاده رتبه ششم. این جایگاه، برای استانی مانند یزد که از نظر جمعیت و وسعت، کم تراکم محسوب می شود، بیان کننده سال ها تلاش مسولین و متخصصان این حوزه و خواست و حمایت مردم استان دارد.

وضعیت شاخص های ارتباطی استان در کنار ظرفیت شرکت های دانش بنیان و مطرح در این حوزه، توان تولید نرم افزار، سخت افزار و صنایع مخابراتی، فرصت خوبی برای جهش تولید، افزایش اشتغال و توسعه اقتصاد دیجیتال فراهم کرده است. ضمن تبریک روز جهانی ارتباطات به متخصصان، اساتید و فعالان حوزه ICT استان که با تلاش شبانه روزی، ارتباطی پایدار و دارای بهبود مستمر فراهم کرده اند، امیدوارم با تکیه بر سرمایه ها و ظرفیت های استان که از سال ها تلاش و پشتکار گذشتگان حاصل شده، با همدلی و همکاری و هم افزایی در سال جاری، شاهد جهش قابل توجه در این حوزه باشیم و مردم شریف استان از برکات این تلاش بهره مند شوند.

یزد که از نظر جمعیت و وسعت، کم تراکم محسوب می شود، بیان کننده سال ها تلاش مسولین و متخصصان این حوزه و خواست و حمایت مردم استان دارد.وضعیت شاخص های ارتباطی استان در کنار ظرفیت شرکت های دانش بنیان و مطرح در این حوزه، توان تولید نرم افزار، سخت افزار و صنایع مخابراتی، فرصت خوبی برای جهش تولید، افزایش اشتغال و توسعه اقتصاد دیجیتال فراهم کرده است.

ضمن تبریک روز جهانی ارتباطات به متخصصان، اساتید و فعالان حوزه ICT استان که با تلاش شبانه روزی، ارتباطی پایدار و دارای بهبود مستمر فراهم کرده اند، امیدوارم با تکیه بر سرمایه ها و ظرفیت های استان که از سال ها تلاش و پشتکار گذشتگان حاصل شده، با همدلی و همکاری و هم افزایی در سال جاری، شاهد جهش قابل توجه در این حوزه باشیم و مردم شریف استان از برکات این تلاش بهره مند شوند.

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۳:۴۱
تعداد بازدید : ۳۴۳

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید